Když uslyšíte, že máte přetížená nebo uspaná játra, považujte tuto diagnózu za "ranní" budíček. Přetížená nebo stagnující játra vás nevystavují bezprostřednímu nebezpečí, ale způsobují příznaky, které mohou komplikovat život a naznačovat, že směřujete k větším problémům. Překrvení jater se objevuje se dříve, než západní medicína dokáže detekovat jakékoli známky poruchy funkce jater a jde tedy o „stav“, který můžete vy a ájurvéda nebo vy a tradiční čínská medicína (TCM) napravit.
Analogie pro představu o tom co se tam děje: zkuste pomerančový džus s dužinou cedit přes jemný cedník a lijte pořád i když to začne přetékat. Není to moc pěkné a tělo si s tím musí poradit, tedy přepad bohužel pustí zpět do oběhu. Následně vše co mělo být zpracováno játry jde znovu a znovu do krevního a lymfatického oběhu.
Ajurvéda i TCM připisují překrvení jater teplu, které je zachyceno v játrech. Snaží se vyčistit a ochladit orgán prostřednictvím změn životního stylu a bylinné léčby.
Játra přirozeně plní několik úkolů současně:
hrají velkou roli v metabolismu,
pomáhají budovat bílkoviny,
rozkládají hormony,
odstraňují toxiny z krevního řečiště
a mnoho dalšího.
Ajurvéda pohlíží na játra jako na horká / pittická. Ohnivá a dynamická energie pitty vede a podporuje tyto nesčetné transformační funkce jater. Příliš mnoho ohnivé energie se však může hromadit v játrech a vést až k fyzickým problémům.
Ajurvéda popisuje příznaky způsobené nadbytkem pitty: bolesti hlavy; zarudlý obličej; červené, hořící oči; akné; krvácení z nosu; a výbuchy vzteku, záněty, alergie a příznaky špatného trávení (jako je pálení žáhy). Změny v životním stylu – jako konzumace chladivých potravin, pravidelné cvičení, pust a čas na odpočinek – mnohdy stačí k tomu, aby se pitta vrátila do funkční rovnováhy.
Mnoho bylin může uklidnit nevyrovnanou pittu a snížit překrvení jater. Některé z nich zvyšují průtok žluči, jiné podporují enzymatické detoxikační procesy a některé pouze vyživují nebo stabilizují játra.
Hořké byliny, všeobecně uznávané jako posilující pro trávení, způsobují reflexní vylučování žaludečních šťáv a tonizují svaly trávicího traktu. Podporují také detoxikaci tím, že pomáhají játrům zpracovávat příchozí živiny a filtrovat nečistoty z oběhu. Současně mají antibakteriální a teplo snižující vlastnosti, které podporují imunitu a rovnováhu pitty. Bylinkáři často kombinují dřišťál, kurkumu, pampelišku, vlaštovičník, zlatobýl, hořec a/nebo neem v „hořkých“ recepturách. Tyto bylinky je nejlepší užívat v malých dávkách jako čaj nebo zředěné extrakty 20 až 30 minut před jídlem pro podporu funkce jater, detoxikaci a trávení. (Těhotné ženy by se měly nejprve poradit se svým lékařem.)
Bylinná moudrost říká, že k účinnému vyčištění toxických jater se vaše střeva musí pohybovat – jinak se toxiny odstraněné z jater reabsorbují, nikoli vylučují. Podle ajurvédy se pitta hromadí v tenkém střevě a k jejímu uvolnění pomáhají projímadla.
Jedním z nejšetrnějších projímadel a ten, který předepisuji nejčastěji, je rozpustná vláknina psyllium, kterou lze bezpečně užívat denně po dobu měsíců. Vřele doporučuji také ájurvédské klasické střevní tonikum triphala pro dlouhodobou regulaci; zkuste dvě tobolky denně před spaním po dobu dvou až tří měsíců.
Ostropestřec mariánský se v posledních letech stal poměrně známým jaterním tonikem, protože více výzkumů prokázalo jeho účinnost při zvrácení chemického poškození jater a prevenci jaterní toxicity během chemoterapie. Ostropestřec mariánský, který je považován za netoxický, může být užíván celé měsíce a je běžnou složkou ve výživě „na podporu jater“, protože vyživuje a posiluje orgán.
Játra jsou odolný orgán, takže se často mohou „uvolnit“ sama, pokud snížíte jejich zatížení. Pokaždé, když cokoliv sníte, zaplavíte játra živinami a potenciálními toxiny. Půst pomáhá k uvolnění. ( i ten cedník za nějakou dobu proteče, když do něj přestanete džus, a následně se pročistí, když bude lít jen vodu.) Detoxikační procesy však vyžadují energii a živiny, takže je moudré pít čerstvé zeleninové a ovocné šťávy každé tři hodiny při půstu, abyste poskytli potřebnou podporu.
Pitím lehce stravitelné šťávy bohaté na živiny získáte kalorické minimum, které potřebujete, abyste zabránili rozpadu svalů na palivo. V ideálním případě trvá půst pouze jeden až tři dny a přistupujte k němu, když jste klidní a relativně v pohodě – ne když závodíte a jste ve stresu. Nehladovějte, nenechte se zeslábnout nebo vyčerpat a vždy přerušte půst při jakýchkoli známkách vyčerpání (závratě, slabost, studený pot nebo potíže s myšlením). Těhotné ženy a lidé s chronickými nemocemi (zejména cukrovkou a nízkou hladinou cukru v krvi) by se měli před půstem poradit se svým lékařem.
Celkově se starověká moudrost i moderní věda shodují v tom, že to, jak žijeme, má obrovský vliv na naše játra. Takže i když se nemůžete zcela vyhnout chemickým kontaminantům, můžete si udržet zdravá játra, pokud se o ně budete jen starat podle následujících doporučení:
Jezte kvalitní jídlo, když máte hlad. Vyhněte se přejídání (větší zátěž jater) a rafinovaným nebo silně zpracovaným potravinám.
Patří sem i psychcká hygiena, správné zpracování emocí. Játra jsou podle ajurvedy emoční orgán. Tedy "horké" emoce zhoršují jejich stav.
Pamatujte, že diety s vysokým obsahem vlákniny pomáhají udržovat střeva, játra a krev čisté tím, že usnadňují vylučování. Pomáhá i hydratace.
Půst na čerstvých džusech na jeden den každý týden nebo dva. Částečný půst.
Minimalizujte vystavení chemikáliím všeho druhu – od potravinářských přísad a kosmetiky až po žíravé čisticí prostředky. Pamatujte, že játra potřebují rozložit každou chemikálii vstupující do těla (včetně čichu, pokožky i očí).
Experimentujte s některými hořkými nebo játrovými toniky po dobu šesti až osmi týdnů. Všimněte si jakýchkoli změn v těle, energii nebo mysli.
Udělejte si čas na hluboké dýchání, relaxaci, meditaci nebo modlitbu. Stres může zhoršit přetížení jater.
Vaše játra jsou neuvěřitelně schopná. Věřte, že si poradí s čímkoli, čemu jste ho doposud vystavili, a pak se snažte, aby byl jeho seznam úkolů o něco kratší!
Klíčové je tělo dostat zpět do jeho harmonie.
Článek má informativní charakter, pro konkrétní doporučení si domluvte ajurvédskou konzultaci.